Radmor 2433


Radiotelefon Radmor 2433 jest to urządzenie przewoźne opracowane i produkowane ponad 20 lat temu przez Zakłady Radiowe RADMOR z Gdyni. Jeszcze pare lat temu, urządzenie to było wykorzystywane do łączności profesjonalnej w Wojsku i Policji oraz w Straży Pożarnej. Radiotelefon ten jest zbudowany w całości na podzespołach polskiej produkcji (jak większość urządzeń produkowanych w latach 80-tych).
Radmor 2433 jest wyposażony w układ selektywnego wywołania oraz w układ ograniczający czas pracy nadajnika do 3 minut. Mimo wieku urządzenia trzeba przyznać że radiotelefon nie jest przestarzały jeśli chodzi o rozwiązania techniczne i parametry, na chwilę obecną problem może stanowić brak niektórych części zamiennych ponieważ częściowo jest zbudowany w oparciu o hybrydowe układy scalone.
Konstrukcja jest typowa i przy przestrajaniu nie powinna sprawić większego problemu doświadczonym radioamatorom.

Oto podstawowe dane techniczne:
Zakres pracy: wyk. 1: 148MHz - 161MHz, wyk. 2: 160MHz - 174MHz
Liczba kanałów: 100
Moc wyjściowa nadajnika: 10W
Czułość odbiornika: 0.3uV
Odstęp międzykanałowy: 25kHz
Odstęp między kanałami skrajnymi: 2MHz
Impedancja znamionowa: 50ohm
Max. dewiacja nadajnika: <5kHz

Radiotelefon 2433 jest "rządową" odmianą radiotelefonu 3731. Główne różnice to inna konstrukcja manipulatora, wersja rządowa posiada wbudowane selektywne wywołanie. Różnice uwidaczniają się również w stosowanych elementach (selekcjonowane podzespoły), przez co 2433 ma nieco lepsze parametry. Ostatnie egzemplarze 2433 produkowane na początku lat 90-tych miały zmodernizowany syntezer który zbudowany był w oparciu o TDD1742. Dotarły do mnie również informacje że istniały egzemplarze z przeprojektowaną płytą nadajnika gdzie była zastosowana hybyrda Motoroli. Niestety szczegółów brak. Pare informacji na temat przeróbek:

1. Opis przestrojenia syntezera radiotelefonu 2433 na pasmo amatorskie.
2. Przestrojenie częsci odbiorczej na pasmo amatorskie 145MHz.
3. Przestrojenie części nadawczej na pasmo amatorskie 145MHz.
4. Przestrojenie i programowanie nowej wersji syntezera.