Radmor 3101Radiotelefony z rodziny 3101 nazywane przez niektórych "czerwonakami" (z racji koloru obudowy, chociaż były również inne kolory niż czerwony), lub "hybrydkami" ( z racji zastosowanych w konstrukcji układów hybrydowych), to czterokanałowe radiotelefony przenośne ze stabilizacją kwarcową.
Były produkowane w latach 70 i 80 na pasma: 40MHz, 80MHz, 160MHz, 300MHz i 450MHz. Nieco zmodyfikowana konstrukcja 3101 różniąca się kilkoma detalami nosiła nazwę 3102. Była również wersja resortowa na pasmo 80MHz i nazywała się K-2k. Radiotelefony 3101 i 3102 wykorzystywane były przez różne służby, zarówno cywilne jak i resortowe. Niewielka moc wyjściowa w.cz. ( w zależności od pasma pracy 0,2W 0,4W, 0,5W, 0,9W, 1W lub 1,5W) umożliwiała, jak deklarował wytwórca, utrzymanie łączności w zależności od lokalnych warunków terenowych na odległość 3-5km. Jak na owe czasy konstrukcja radiotelefonu była dość nowoczesna. Zastosowanie na dużą skalę układów hybrydowych pozwoliło uprościć proces produkcji i uzyskać dużą powtarzalność parametrów. Powinno to dać również efekt w postaci dużej niezawodności sprzętu, co jednak nie miało miejsca, ponieważ przez cały okres produkcji, pomimo kilku modernizacji, nie usunięto kilku podstawowych wad konstrukcyjnych, z których najbardziej uciążliwą stanowiła dwustronna płytka drukowana fatalnej jakości.
Sporo tych radiotelefonów trafia w ręce amatorów, ale z powodu specyficznej konstrukcji (między innymi krotności powielania częstotliwości kwarców) i możliwości w stosunku do nowoczesnych radiotelefonów (ilość kanałów, dodatkowe funkcje) nie są często adaptowane do celów amatorskich.
Mimo to postaramy się podpowiedzieć kilka rozwiązań, które pozwolą na efektywne wykorzystanie tych radiotelefonów. Niska cena i niezłe parametry to dobre argumenty przemawiające za ich zastosowaniem. Np. w ciekawy sposób rozwiązano układ, który umożliwia wydłużenie czasu pracy. Dzięki temu prąd pobierany w czasie nasłuchu jest mniejszy niż 3mA. Jak na tego rodzaju sprzęt to duże osiągnięcie, nawet teraz. Czas pracy w zależności od zastosowanego pakietu akumulatorów to 8 lub 16 godzin.
Na życzenie radiotelefony mogły zostać wyposażone w dwutonowy odbiornik selektywnego wywołania i jednotonowy nadajnik wołania stacji bazowej.
Bardzo wytrzymała konstrukcja z profili i odlewów aluminiowych, oraz niewielkie wymiary, waga i różnorodność wyposażenia pozwalały eksploatować radiotelefon praktycznie w każdych warunkach.

Poniżej kilka odnośników do opisów wykonań na poszczególne pasma oraz instrukcja obsługi:

- 3101-40
- 3101-80
- 3101-K-2k
- 3101-160
- 3101-330 (3102-330)
- 3102-450
- Instrukcja

Na podstawie materiałów producenta i własnych opracował SP7TOP