Radiotelefon doręczny CB 3109 i 3109aRadiotelefon doręczny 3109 i 3109A to jednokanałowe simpleksowe urządzenie nadawczo-odbiorcze pracujące w paśmie CB (27 MHz) z modulacją FM.
Radmor wprowadził do produkcji ten radiotelefon w czasie, kiedy w Polsce pasmo CB było dostępną praktycznie dla każdego tanią alternatywą w stosunku do bezprzewodowej łączności profesjonalnej i rodzącej się telefonii komórkowej.
Radiotelefon produkowano przez krótki okres, cena była stosunkowo wysoka, ale też zastosowano rozwiązania układowe jak w sprzęcie profesjonalnym, dzięki czemu osiągnięto bardzo dobre parametry techniczne.
Nadajnik pracuje z modulacją FM, odbiornik jest superheterodyną z podwójną przemianą częstotliwości: I pośrednia - 10,7MHz, II pośrednia - 465kHz.
Radiotelefon posiada rozdzielone układy nadajnika i odbiornika, podwójną przemianę częstotliwości, wyłączalny układ blokady szumów, sygnalizację naładowania oraz stanu baterii i odrębne przetworniki elektroakustyczne w torze odbiornika i nadajnika.
Dzięki modulacji FM radiotelefon jest bardziej odporny na zakłócenia, które w paśmie CB są częste i umożliwia bardziej komfortową łączność niż podobne urządzenia pracujące z modulacją AM, a podwójna przemiana w odbiorniku daje większą selektywność i odporność na sygnały lustrzane.

DANE TECHNICZNE

Zakres częstotliwości - 26,965..... 27,275 MHz (kanały obsadzone kwarcami w "5"). Radiotelefon może oczywiście pracować w "0" po wymianie kwarców.
Zastosowane rezonatory kwarcowe: w torze nadajnika typ RS-3204/A, w torze odbiornika - I heterodyna - typ RS-3011/A i rezonator drugiej heterodyny typ RS-3015A f=11,165 MHz
Odstęp sąsiedniokanałowy - 10kHz
Zasilanie 6 baterii R6 lub odpowiednich akumulatorów
Czułość odbiornika /SINAD=12dB/ - lepsza niż 1uV typowo około 0,5uV
Moc wyjściowa m.cz. - >100mW
Pobór prądu przy nasłuchu - <6mA
Moc wyjściowa w. cz. nadajnika - 100...150mW
Pobór prądu przy nadawaniu - około 80mA
Radiotelefon produkowany był w dwóch wersjach nieco różniących się układowo, ale o takich samych parametrach: RD3109 i RD3109A. Wyposażeniem zestawu radiotelefonów była również ładowarka typ 02714 w formie odstawki. Poniżej zamieszczone są schematy obydwu wersji radiotelefonu i schemat ładowarki.Na podstawie materiałów producenta i własnych opracował SP7TOP