Troszeczkę o mnie

Elektronika interesowałem się od dawna. Będąc w 5 klasie podstawówki miałem już na koncie swój pierwszy odbiornik radiowy. Dużo lubiłem kręcić gałą i słuchać stacji radiofonicznych na krótkich i na UKFie.
W szóstej klasie podstawówki, przypadkowo przestroiłem konwerter radiofoniczny na 145MHz i po raz pierwszy usłyszałem krótkofalowców. Od tamtej pory bardzo zainteresowałem się łącznością radiową. Pierwsze wyjścia w eter miały miejsce w paśmie CB ale ze względu na brak możliwości zainstalowania stacjonarnej anteny na bloku, jakoś szybko mi ta zabawa przeszła.
W 2001 roku, przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania. Zaraz potem zdałem egzamin na licencję krótkofalarską, a 4.01.2002 roku, otrzymałem zezwolenie radiowe oraz przydzielony mi znak SQ8ISJ.
Pierwsze radio na którym pracowałem w paśmie 145MHz, było 3031 z łódzką syntezą, jednak szybko uległo awarii i się go pozbyłem. Zaraz potem nabyłem radiotelefon Radmor 3033, popularnie zwany murzynkiem, z kilkoma kanałami na kwarcach. Niedługo potem, zamontowałem na dachu antene 5/8, więc już mogłem nawiązywać łączności w promieniu 40 - 60km. Kolejne radio które zakupiłem to był Icom IC-207h W międzyczasie zakupiłem nową antene na VHF od kolegi Andrzeja SP8NR, była to pała radmorowska 3282, używam jej do dzisiaj i spisuje się rewelacyjnie.
Na początku 2005 roku, sprzedałem Icoma 207 i przesiadłem się na sprzęt marki Motorola. Trzeba przyznać że są to urządzenia o rewelacyjnych parametrach i świetnie się spisują w rekach krótkofalowców. Szkoda tylko ze są troszke ograniczone pod względem obsługi. Jednak parametry odbiornika są rewelacyjne. Głównym powodem dla którego pozbyłem się icoma, była bardzo niska odporność odbiornika na skrośne i intermodulacje. Mieszkam w rejonie, gdzie jest wiele lokalnych i aktywnych stacji na 145MHz i niestety w momencie wiekszej aktywności, radio stawało się praktycznie bezużyteczne.
Pierwszy radiotelefon marki Motorola który posiadałem to był kultowy model GM300. Radio pozwalało na zaprogramowanie max. 16 kanałów, jednak parametry odbiornika były doskonałe. Jest to rewelacyjny radiotelefon, który od wielu lat jest wykorzystywany głównie w PSP i w Policji. Kolejna była Motorola GM350, radiotelefon który chyba najliczniej jest wykorzystywany w radio-taxi. Wystepuje w wielu wersjach na różne pasma. Ostatnie radiotelefony ktore posiadam to GM360 na VHF oraz GM950 na UHF. Oba spisują się rewelacyjnie.
Teraz postanowiłem powrócić do urządzeń typowo amatorskich i zakupiłem Icoma Icom IC-2200h. Jak się będzie spisywał, to się okaże - napewno o tym napiszę. W tej chwili, oprócz prowadzenia typowych łączności radiowych, zajmuję się też APRS-em. Jest to system pozycjonowania oparty na protokole AX25 wykorzystywanym w zamierzchłych czasach w sieciach packet radio. Nie będę się tutaj za bardzo rozpisywał na temat tego systemu, wiele informacji można znaleść na stronie www.aprs.pl, są tam opisy konfiguracji programów dzięki którym można zaistnieć na APRS.


Powrót na stronę główną