Radiotelefony RADMOR


W tym dziale znajdą się informacje na temat radiotelefonów produkcji Radmor oraz sposobów ich przestrajania i adaptacji dla celów amatorskich. Ze względu na to że tych radiotelefonów jest bardzo dużo, wielu radioamatorów wykorzystuje je (po przestrojeniu) do normalnej pracy na kanałach FM w pasmach amatorskich 2m i 70cm. Radiotelefony te jeszcze 10 lat temu były szeroko wykorzystywane przez polskie służby profesjonalne, jednak na przestrzeni ostatnich lat zaczęły być wycofywane i zastępowane radiotelefonami zagranicznych firm dlatego wiele egzemplarzy jest dostępnych z demobilu i może być po przestrojeniu wykorzystywana dalej. Do przestrojenia na pasma amatorskie najłatwiej można wykorzystać urządzenia ktore pracowały w nie dużej odległości od pasma amatorskiego np na pasmo 145MHz najłatwiej adaptować urządzenia z zakresu 146 - 160MHz, chociaż urządzenia z zakresu 160 - 174MHz rownież się nadają ale wymagają większego nakładu pracy.
Jeżeli chodzi o urządzenia na pasmo 70cm to sprawa wygląda nieco inaczej, na to pasmo można adaptować radiotelefony nie tylko z pasma 400MHz ale również z 300MHz. Ponieważ zakres 300MHz jest oficjalnie nieczynny od 31.12.2001 roku, do demobilu trafiła ogromna ilość sprzętu na to pasmo, głownie z korporacji Taxi które najczęściej wykorzystywały ten zakres częstotliwości. Radiotelefony te przy odpowiednim nakładzie pracy można przystosować do pracy w paśmie 433MHz.
Autor strony jest otwarty na wszelkie pomysły i projekty dotyczące adaptacji radiotelefonów Radmor na pasma amatorskie. Gdybyś miał coś ciekawego do zaoferowania to pisz na isj at isj dot pl